Kütyük, fémek A-tól Z-ig

A-Z olcsóság

Ilyen egy kínai telefon 3 év elteltével!

2018. július 13. - azolcsosag Dani

A kínai mobilok minősége meglehetősen sokat fejlődött az elmúlt években, és hazánkban is sok éve jelen vannak már az olyan mainstream-nek számító nevek, mint a Lenovo, Huawei, Xiaomi, Honor és egyebek. Vannak azonban kevésbé ismert márkák is, melyek után egy kicsit keresgélni kell, azonban ezekben a készülékekben is van potenciál, még ha 3 évesek is.

A mai nap reflektorfényében a CUBOT X15 kínai készülék áll, mely 3 évvel ezelőtt jelent meg, és itthon nagyrészt ismeretlen maradt. Az olyan emberek, akik főleg Samsung, Apple és egyéb mainstream telefonokon élnek jogosan tehetik fel a kérdést: Mit tudnak manapság a 3 éves kínai mobilok, és hogyan birkóznak meg a 2018-as alkalmazásokkal?

A rövid válasz az, hogy természetesen alkatrészektől és márkától függ, azonban a 3 éve gyártott Cubot X15-ről elmondható, hogy egész jól veszi az akadályokat. Bemelegítésnek nézzük meg mit kapunk, ha kicsomagoljuk a masinát! A doboz tetejét eltávolítva egy kis fóliában rögtön elénk is tárul a kínai csoda, mely első ránézésre egy tisztességes kijelzőmérettel és egy letisztult, szolid külsővel rendelkező telefon.

Az X15 egy 5.5 inch-es FHD 1920x1080 pixeles Phablet-ként van klasszifikálva, tehát valahol a telefon és a tablet között foglal helyet méretben és funkcióban.

A kibontás után egy sim tálca tűt már el is könyvelhetünk kollekciónkba, hiszen ezzel tudjuk majd kiszedni a sim tálcát, ha kártyákat akarunk cserélni vagy bővíteni akarjuk a tárhelyet. Talán már nem is kell megemlíteni, hogy a készülék dual sim-es, mint a kínai készülékek nagy része. Ez jól jöhet, ha céges telefont keresünk, mely nem túl drága, vagy ideiglenes készülék után kutatunk.

maxresdefault_4.jpg

A sim aljzatok a telefon bal oldalán találhatók, a jobb oldalon pedig hangerő gombokat, bekapcsológombot találunk, míg a készülék tetején foglal helyet a 3.5-es jack csatlakozó, a készülék alján pedig a szokásos kapacitív érintőgombok csücsülnek. Az előlap tetején hangszórók és egy közelségérzékelő fogad minket, melyek funkcióit nem is nagyon feszegetjük.

Na, de mik a tényleges erőforrás adatok? Specifikációk terén 16 GB RAM-al, egy MediaTek MT6735 Cortex A53-mas négymagos processzorral áldottak meg minket a gyártók, a telefon szoftvere pedig egy Android 5.1-es verzió, melyen frissíteni nem igazán tudunk, de ezen nagyon nem is kell meglepődni, hiszen egy 3 éve forgalomba hozott készülékről van szó, mely igencsak limitált hardver terén. De akkor jön a fő kérdés. 3 éves készülék hogyan futtatja a mainstream 2018-as applikációkat?

cubot.jpg

A klasszikus app-okat kipróbálva a telefonnak igazából sem a Facebook-al, sem a Facebook Messenger-el, sem az Instagram-al, sem a Spotify-al, sem a Chrome-al, nem akadt különösebb gondja. A Snapchat egy picit gondolkozik, a Google Maps pedig enyhén lag-ol, de prémium erőforrások híján ez valamennyire érthető. Játékok terén egy Mali-T720 grafikus gyorsító áll rendelkezésünkre, mely azért a benchmark eredményeket elnézve nem a legizmosabb a piacon, viszont a kicsivel régebbi, klasszikus játékokat gond nélkül futtatja.

A Cubot X15 igazából tökéletes telefon, ha egy költséghatékony középkategóriás készüléket keresünk nem hardcore gaming-re. Kicsivel több, mint 100$-os ára alkalmi vétel formájában is életképessé teszi a készüléket, életkora ellenére pedig teljesen jól használható hétköznapi célokra, zenehallgatásra, melóra, stb.

A kamerák szép képeket készítenek, a telefon pedig egészen kezes jószág, és érdemes megemlíteni ismét a dual sim funkciót, mely rendkívül hasznos lehet külföldi előfizetésekkel, céges telefonként, egyéb szituációkban.

süti beállítások módosítása